ASOA

📦 Darmowa przesyłka od 300 zł 📪 14 dni na zwrot 🇵🇱 Polska manufaktura
skóra twarzy ze wzorem ceramidów - co to są ceramidy

Ceramidy stanowią naturalny składnik lipidów skóry. Kiedy ich poziom jest zbyt niski, staje się ona sucha, szara i szorstka. Ceramidy stosowane w kosmetykach szybko przywracają skórze naturalne nawilżenie i elastyczność. Sprawdzą się zarówno w pielęgnacji twarzy, jak i ciała, a nawet włosów.

Co to są Ceramidy?

Zastanawiasz się, co to są ceramidy? Stanowią one istotny element wypełniający przestrzeń międzykomórkową. Należą do grupy lipidów i tworzą naturalną barierę ochronną skóry, zwłaszcza naskórka i jego warstwy rogowej. Ceramidy wspólnie z korneocytami tworzą na skórze nieprzepuszczalną powłokę dla wody, odpowiadają tym samym częściowo za elastyczność powierzchniową warstwy naskórka. Ponadto biorą one także udział w utrzymaniu homeostazy skóry.

Brak ceramidów w skórze to przede wszystkim zmęczona skóra twarzy, ponieważ dochodzi do jej przesuszenia i odwodnienia. Kosmetyki z ceramidami pomagają w uzupełnieniu bariery hydrolipidowej, czyli warstwy ochronnej, która zapobiega nadmiernej utracie wilgoci ze skóry. Ceramidy na twarz polecane są najczęściej dla skór suchych i odwodnionych. Jednak zadając pytanie, na co są ceramidy, należy pamiętać również o cerach trądzikowych czy skórze podczas kuracji kwasami lub retinoidami.

Gdzie Naturalnie Występują Ceramidy?

Zastanawiasz się, gdzie naturalnie występują ceramidy? Kosmetyki z ceramidami to niewątpliwie jedno z miejsc, gdzie można je znaleźć, jednak naturalnie występują one w naskórku. Są one syntetyzowane z fosfolipidów i glikoceramidów przez komórki naskórka, czyli keratynocyty. Ceramidy są przede wszystkim syntetyzowane w retikulum endoplazmatycznym (ER) warstwy kolczystej naskórka.

Chemicznie składają się z zasady sfingoidowej, która jest długołańcuchowym aminoalkoholem oraz kwasów tłuszczowych połączonych wiązaniem amidowym. Podczas wędrówki komórek naskórka w kierunku powierzchni skóry, ceramidy uwalniane są na zewnątrz tych komórek, tworząc ciągły film między korneocytami (martwymi komórkami zewnętrznej warstwy naskórka) tworząc tzw. cement międzykorneocytowy. Oprócz ceramidów, w cemencie znajdziemy także cholesterol i różne kwasy tłuszczowe. Wszystkie te składniki razem sprawiają, że warstwa rogowa naskórka jest szczelna. 

Właściwości i Działanie Ceramidów na Skórę

Już wiesz, gdzie występują naturalnie ceramidy. Działanie na skórę ceramidów jest bardzo istotne ze względu na jego wielokierunkowość. Dlaczego są tak ważne? Ich działanie jest nie tylko niezbędne do zachowania zdrowej bariery hydrolipidowej, ale także do zapewnienia jej optymalnego nawilżenia i nawodnienia. Oprócz tego ceramidy chronią przed czynnikami zewnętrznymi — zanieczyszczeniami czy wodnymi rodnikami.

Ponadto lipidy te odpowiadają też za optymalną sprężystość cery, zabezpieczają przed nadmiernym złuszczaniem się naskórka, a do tego są niezbędne w trakcie regeneracji podrażnień i uszkodzeń skóry. Nie obędzie się bez nich zatem pielęgnacja twarzy zimą, a codzienna naturalna pielęgnacja twarzy zyska na jakości. Po ich zastosowaniu stanie się ona nawilżona, miękka w dotyku i gładka, a wszelkie podrażnienia zostaną ukojone.

Ceramidy do Twarzy

Ceramidy do twarzy to doskonałe rozwiązanie, już od najmłodszych lat, jednak szczególnie sprawdzą się one w przypadku cery dojrzałej. Podstawowa pielęgnacja twarzy dojrzałej uwzględniająca ceramidy pozwala odzyskać naskórkowi elastyczność, odpowiednie nawilżenie i sprawia, że jest ona znacznie mniej podatna na działanie szkodliwych czynników. Ceramidy używane w kosmetyce to wysokiej jakości produkty, dzięki którym skóra nie tylko będzie kompleksowo odżywiona, ale i przygotowana do aplikacji makijażu.

Jak Stosować Ceramidy w Kosmetykach?

Ceramidy w kosmetykach i dermokosmetykach wykorzystywane są przede wszystkim do zapobiegania i leczenia stanów suchości skóry. W tych przypadkach najczęściej stosuje się preparaty stanowiące mieszaninę ceramidów, cholesterolu, nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają odnowę bariery lipidowej, zmniejszają TEWL (przeznaskórkową utratę wody) i poprawiają uwodnienie skóry. Ceramidy w kosmetykach penetrują do struktur cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka i trwale odbudowują barierę naskórkową.

Ceramidy w kosmetykach możesz odnaleźć również w preparatach kondynujących włosy, gdzie sklejają łuski włosa i wbudowują się w substancje uszczelniające korę włosa. Dbają one o nawilżenie, sprężystość, połysk i elastyczność włosów, a także zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV. Gdzie jeszcze możesz znaleźć ceramidy w kosmetykach? Mają one również zastosowanie w lakierach i odżywkach do paznokci wzmacniających strukturę płytki paznokcia.

Zdecydowałeś się na ceramidy? Jak stosować te lipidy? Z czym nie łączyć ceramidów? Przede wszystkim z substancjami złuszczającymi, takimi jak kwas salicylowy, retinoidy czy kwasy AHA, które mogą prowadzić do nadmiernego wysuszania skóry i podrażnień, co znacząco zmniejsza skuteczność działania ceramidów.

Kosmetyki z Ceramidami

Zastanawiasz się, jaki krem nawilżający do twarzy wybrać? Ceramidy są jednym z podstawowych składników wykorzystywanych w produkcji kremów do cery suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień.

Ceramidy w kosmetykach pojawiają się również w innych produktach do pielęgnacji skóry, takich jak toniki. Wypróbuj kosmetyki z ceramidami i ciesz się doskonale nawilżoną i jędrną skórą!

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Ciebie kiedy nasz produkt będzie dostępny do kupienia. Zostaw swój adres email poniżej: