ASOA

📦 Darmowa przesyłka od 300 zł 📪 14 dni na zwrot 🇵🇱 Polska manufaktura

Hydrolaty stały się nieodłącznym elementem codziennej pielęgnacji wielu kobiet, ale również i mężczyzn. Te niepozorne kosmetyki zaskakują swoim działaniem, a możliwość dopasowania ich do potrzeb cery daje wiele możliwości. Co więcej, stosujemy je nie tylko w przypadku pielęgnacji skóry, ale także i włosów. Co warto o nich wiedzieć i jaki wariant wybrać?

Co to jest hydrolat?

Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest hydrolat i dlaczego sięgamy po niego w codziennej pielęgnacji skóry. Hydrolat, zwany też czasami wodą kwiatową to produkt, który powstaje w procesie destylacji. Jednocześnie jest to efekt uboczny pozyskiwania olejków eterycznych, które również wykorzystywane są w kosmetyce. Warto jednak podkreślić, że same olejki eteryczne są mocno skoncentrowane, stąd też podczas ich stosowania należy zachować szczególną ostrożność. Inaczej jest natomiast z hydrolatami, w przypadku których bezpośrednia aplikacja na skórę jest wręcz wskazana. 

Wiele słyszy się o tym, jak cenne właściwości mają wody kwiatowe, co niezaprzeczenie jest oczywiście prawdą. W końcu pozyskujemy produkty zawierające mnóstwo wartościowych substancji aktywnych, a jednocześnie samo działanie jest zależne od rodzaju wybranego do pielęgnacji hydrolatu. Szczególnie poleca się sięgać po preparaty posiadające pH w granicach od 4,5-5, gdyż wyróżnia je działanie tonizujące.

Na co dobry jest hydrolat?

Hydrolaty mogą mieć szereg dobroczynnych właściwości, które pomagają utrzymać naszą skórę w doskonałej kondycji. Przede wszystkim nawilżają, co ma kluczowe znaczenie w walce z przesuszeniem. Posiadają wiele witamin oraz innych substancji odżywczych.

Ze względu na ich działanie, hydrolaty wykorzystuje się w produkcji kosmetyków, takich jak chociażby kremy. Warto mieć jednak na uwadze, że poszczególne hydrolaty różnią się między sobą właściwościami i działaniem, jakie mogą nam zaoferować. Mogą na przykład nawilżać, regenerować, odżywiać, redukować zaczerwienienia czy przyspieszać gojenie. Warto również wymienić najpopularniejsze wersje hydrolatów razem z ich głównymi właściwościami:

  • hydrolat z kwiatu manuka – działanie tonizujące, ściągające i antybakteryjne,
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:
  • hydrolat różany – działanie kojące i łagodzące podrażnienia
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:
  • hydrolat rumiankowy – działanie kojące i łagodzące podrażnienia
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:

  • hydrolat z pomarańczy – działanie regenerujące, łagodzące i przeciwzapalne
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:

  • hydrolat geraniowy – działanie antyseptyczne, przeciwtrądzikowe i nawilżające
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:

  • hydrolat aloesowy – działanie nawilżające, przeciwzapalne i kojące.
    Można go kupić jako oddzielny produkt lub znaleźć w składzie poniższych kosmetyków:

Dlaczego warto wybrać hydrolat?

Hydrolat to kosmetyk, który idealnie uzupełni codzienną pielęgnację, ale przede wszystkim może być zastosowany na kilka różnych sposobów, o czym opowiemy w dalszej części artykułu. To sprawia, że hydrolat będzie na przykład idealnym produktem odpowiednim do spakowania w podróż. Zastąpi nam tonik czy posłuży jako mgiełka odświeżająca.

To, co jest jednak szczególnie ważne, to fakt, że produkty te pozbawione są substancji chemicznych, alkoholu, ale również i syntetycznych zapachów czy barwników. Są bezpieczne w stosowaniu, o ile tylko nie jesteśmy uczuleni na dany składnik, który posiada hydrolat do twarzy. Co to oznacza dla naszej skóry? Możliwość stworzenia prostej, skutecznej i naturalnej pielęgnacji!

Jaki hydrolat wybrać?

Warto pamiętać, że w przypadku uzupełniania kosmetyczki należy poznać potrzeby skóry, zanim wybierzemy właściwy hydrolat. Co to oznacza? Każdy z nas jest inny, a to wiąże się również z tym, jaka jest nasza skóra. Niekiedy bywa ona przesuszona, innym razem zmagamy się z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Cera może być również wrażliwa, trądzikowa czy odwodniona. Są to przykre dolegliwości, które mogą sprawiać nam problem. Jaki hydrolat wybrać w zależności od rodzaju skóry?

Gdy brakuje odpowiedniego poziomu nawilżenia, szybko zauważamy, że skóra staje się szorstka i mniej jędrna – to najpewniej nasza naturalna bariera ochronna została osłabiona. Dodatkowo suchość mogą powodować czynniki zewnętrzne, z jakimi mamy kontakt na co dzień. W takim przypadku zalecane jest stosowanie kosmetyków nawilżających, a jeżeli chodzi natomiast o hydrolaty, to doskonałym wyborem będzie wariant rumiankowy, z pomarańczy oraz aloesowy. 

Jeżeli mamy skórę normalną, czyli mniej wymagającą, to w takim przypadku również warto sięgnąć po hydrolat z pomarańczy czy też wariant różany. Nieco trudniejszą sytuację ma zazwyczaj skóra mieszana oraz tłusta. Tutaj nierzadko występuje także trądzik, dlatego idealnym wyborem okazuje się hydrolat z kwiatu manuka, geraniowy czy z drzewa herbacianego. Lista dostępnych produktów jest znacznie dłuższa i warto podkreślić, że bez trudu znajdziemy idealny kosmetyk dopasowany do potrzeb cery. Do czego jeszcze odpowiednie będą hydrolaty? Jak stosować je w codziennej pielęgnacji?

Jak używać hydrolatu?

Woda kwiatowa to idealny dodatek do codziennej pielęgnacji skóry, ale również i włosów. Okazuje się bowiem, że są to produkty, które mają więcej niż jedno zastosowanie. Oto przykłady, w jaki sposób zazwyczaj wykorzystujemy hydrolaty.

  • Hydrolat stosowany jako tonik to bez wątpienia najczęstszy przypadek. Należy jednak pamiętać, aby kosmetyk miał odpowiednie pH, czyli takie, które jest zbliżone do naturalnego odczynu skóry (tj. 4,5-5).
  • Użytkowany jako mgiełka nawilżająca to idealny sposób na odświeżenie skóry w czasie dnia. Może być aplikowany także na makijaż. Taki produkt warto mieć pod ręką zwłaszcza w upalny dzień!
  • Aplikowany na włosy pomoże przywrócić im nawilżenie. Dodatkowo ma też właściwości ochronne i oczywiście pięknie pachnie!
  • Stosowany przed olejowaniem włosów stworzy idealną bazę dla aplikowanego później produktu. W ten sposób możesz nawet wzmocnić działanie samego oleju.
  • Nakładany na skórę głowy przynosi uczucie ukojenia. Niektóre pobudzają nawet wzrost nowych włosów.
  • Stosowany jako kosmetyk na podrażnienia i opuchliznę. Oto produkt, który przyniesie ukojenie i ulgę między innymi po zbyt intensywnym opalaniu lub innych zabiegach kosmetycznych.
  • Składnik dodawany do domowych kosmetyków. Szczególnie popularne stało się łączenie wybranego hydrolatu z glinką (ją również należy dopasować wedle potrzeb skóry), dzięki czemu otrzymujemy maseczkę gotową do zaaplikowania na twarz lub ciało.

Jak widać, istnieje wiele możliwości, aby zastosować w pielęgnacji hydrolat. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że mamy do czynienia z produktami, które są nie tylko naturalne, ale również uniwersalne i wartościowe dla naszej skóry. Dlatego też nie warto zwlekać z dodaniem ich do codziennej rutyny, zarówno porannej, jak i wieczornej.

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Ciebie kiedy nasz produkt będzie dostępny do kupienia. Zostaw swój adres email poniżej: