ASOA

📦 Darmowa przesyłka od 300 zł 📪 14 dni na zwrot 🇵🇱 Polska manufaktura

O ochronie skóry przed słońcem wiele osób przypomina sobie w sezonie letnim. Bardzo istotne jest, by zabezpieczać ciało przed jego niekorzystnym wpływem przez cały rok bez względu na warunki pogodowe. Ekspozycja na słońce przyczynia się do fotostarzenia skóry, oparzeń słonecznych, uszkodzenia wzroku, pogorszenia kondycji włosów czy nowotworów skóry. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy, w którym rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Niewidzialne promieniowanie UV powoduje oparzenia słoneczne i uszkodzenia skóry. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, również opalenizna jest reakcją skóry na potencjalnie szkodliwe promienie słońca. Ciało wytwarzając pigment (brązową opaleniznę), zapewnia niewielką i niewystarczającą ochronę przed oparzeniami słonecznymi.

W jaki sposób promienie słoneczne wpływają na naszą skórę?

Bardzo istotne jest zrozumienie, w jaki sposób promienie UV wpływają na kondycję naszej skóry. Z jednej strony światło słoneczne jest źródłem energii życiowej dla wszystkich organizmów żywych na ziemi. Organizm ludzki potrzebuje odpowiedniej dawki słońca, aby wyprodukować witaminę D. Z drugiej zaś strony należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, ponieważ przesuszają, powodują powstawanie przebarwień i przedwczesne starzenie skóry, a także zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworów skóry.

Promieniowanie UVA i UVB – co warto wiedzieć?

Istnieją dwa rodzaje promieni ultrafioletowych: UVA i UVB, które docierają do powierzchni ziemi. Każde z nich może w różny sposób wpływać na naszą skórę i zdrowie.

Promieniowanie UVA

Promienie UVA wnikają w głębsze partie skóry, odpowiadają za przedwczesne starzenie się, powodują powstawanie zmarszczek. Mogą powodować uszkodzenia DNA i zmiany w skórze.

Promieniowanie UVB

Natomiast promienie UVB są odpowiedzialne za uszkodzenia w zewnętrznej warstwie skóry, i podobnie jak UVA, mogą uszkadzać komórki DNA. Osłabiają okład odpornościowy, powodują zaczerwienienia, pieczenie, uszkodzenia i oparzenia słoneczne.

Fakty dotyczące promieni UV
 • Intensywność promieni UVA pozostaje stała niezależnie od pory roku.
 • Piasek, woda, beton, śnieg odbijają promienie słoneczne.
 • Promienie UVA przenikają przez szyby i chmury przez cały rok.
 • Fotouszkodzenia skóry kumulują się przez całe nasze życie.

Co to jest SPF?

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) oznacza zdolność ochrony przeciwsłonecznej do odbijania promieni UV. Liczba SPF jest obliczana przez porównanie ilości czasu wymaganego do oparzenia w odniesieniu do skóry chronionej filtrem przeciwsłonecznym i skóry niezabezpieczonej. Najlepsi dermatolodzy zalecają stosowanie każdego dnia kosmetyków chroniących przed słońcem o szerokim spektrum działania, które zabezpieczają przed szkodliwym wpływem promieniowania UVA i UVB. Zimą warto stosować filtry słoneczne z SPF 15, natomiast latem najlepiej sprawdzą się filtry przeciwsłoneczne z SPF 30 lub SPF 50. Warto jednak podkreślić, że żaden kosmetyk nie zapewni 100% ochrony przed słońcem, dlatego trzeba także chronić skórę na inne sposoby.

Najważniejszym zadaniem filtrów przeciwsłonecznych jest zapewnienie szerokiego spektrum ochrony, czyli skutecznego łagodzenia szkodliwego działania promieni UVA i UVB. Jednym z takich składników aktywnych, których warto poszukiwać w recepturach INCI kosmetyków chroniących przed słońcem, jest tlenek cynku.

Gdzie kupić dobry krem przeciwsłoneczny?

Mnóstwo sprzecznych informacji dotyczących kosmetyków sprawia, że konsumenci mają trudności z doborem bezpiecznych i skutecznych filtrów przeciwsłonecznych. Warto zajrzeć do oferty polskiego producenta kosmetyków naturalnych ASOA i wybrać:

Sposoby, które pozwalają zmniejszyć ryzyko oparzeń słonecznych, przedwczesnego starzenia i nowotworów skóry

Bez względu na koloryt skóry, spędzając czas na słońcu, wszyscy jesteśmy narażeni na przedwczesne starzenie. Równie ważne, poza wyborem odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych, a może nawet trudniejsze, jest odpowiednie stosowanie oraz sposób aplikacji. Latem warto wprowadzić w życie także inne zalecenia:

 • W godzinach, gdy promienie słońca są najsilniejsze, czyli między 10-16, najlepiej unikać ekspozycji na słońce.
 • W miarę możliwości przebywać w cieniu.
 • Nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne, a także odzież ochronną.
 • Dbać o optymalne nawodnienie nie tylko w trakcie upałów.
 • Pamiętać, że małe dzieci i osoby starsze potrzebują zdecydowanie większej ochrony przed słońcem i upałem.
 • Zakrywać odzieżą ochronną z długim rękawem jak największe partie ciała.
 • Unikać powierzchni odbijających światło, takich jak beton, piasek czy woda.
 • Nie korzystać z solarium.
 • Obficie i regularnie stosować kosmetyki z filtrami słonecznymi.

Kto powinien używać kremów przeciwsłonecznych?

Noworodki i niemowlęta do 6 miesięcy powinny unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce ze względu na większą wrażliwość skóry. Natomiast dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy powinni używać filtrów przeciwsłonecznych o szerokim spektrum działania każdego dnia przez cały rok, również, gdy niebo jest zachmurzone. Najlepiej wybierać naturalne i wodoodporne kosmetyki na wszystkie odsłonięte partie ciała.

Mineralny filtr przeciwsłoneczny vs. chemiczny filtr przeciwsłoneczny – który wybrać?

Ekspozycja na słońce przez 15 minut bez odpowiedniej ochrony może uszkadzać skórę, w związku z tym warto wybierać najlepsze filtry przeciwsłoneczne. Istnieją ich dwa rodzaje: filtry chemiczne i mineralne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a dodatkowo na różne sposoby chronią skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

Mineralne filtry przeciwsłoneczne

Mineralne filtry przeciwsłoneczne, takie jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu, to maleńkie cząsteczki, które pokrywają powierzchnię skóry i przeciwdziałają wnikaniu promieni UV w jej głębsze partie. Można je aplikować na inne kosmetyki do pielęgnacji skóry. Są bezpieczniejsze dla osób, które przez dłuższy czas przebywają na słońcu. To idealne rozwiązanie także dla dzieci, osób o wrażliwej skórze czy z melasmą. Najczęściej wchłaniają się w skórę w 20-30 minut i zapewniają jej natychmiastową ochronę.

W związku z tym, że mineralne filtry UV są gęste i osadzają się na skórze, to mogą przyczyniać się do powstawania wyprysków w przypadku skóry tłustej, trądzikowej czy mieszanej. Trudniej się je nakłada na skórę i muszą być stosowane częściej niż filtry chemiczne.

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne

Chemiczne filtry przeciwsłoneczne, takie jak oksybenzon, wywołują reakcję chemiczną, podczas której promienie UV zmieniają się w ciepło, które rozprasza się na powierzchni skóry. Są łatwe w aplikacji i nie pozostawiają białego osadu na skórze. U osób o wrażliwej skórze chemiczne filtry przeciwsłoneczne mogą powodować reakcje alergiczne, a także przyczyniać się do powstawania przebarwień.

Jak wybrać skuteczny krem przeciwsłoneczny?

Najskuteczniejsze filtry przeciwsłoneczne to takie, których receptury wypełniają roślinne składniki aktywne oraz zapewniają szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB. Zwróć uwagę na kosmetyki, które:

 • zapewniają szerokie spektrum ochrony przed promieniami UVA i UVB
 • posiadają SPF co najmniej 15 lub 30
 • są wodoodporne
 • są pozbawione alkoholu, wypełniaczy, substancji zapachowych czy konserwantów
 • posiadają fotstabilne filtry
 • chronią przed światłem niebieskim i wolnymi rodnikami
 • za sprawą roślinnych składników aktywnych dodatkowo pielęgnują, nawilżają i odżywiają skórę. 
Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Ciebie kiedy nasz produkt będzie dostępny do kupienia. Zostaw swój adres email poniżej: