ASOA

📦 Darmowa przesyłka od 300 zł 📪 14 dni na zwrot 🇵🇱 Polska manufaktura
Kobieta nakładająca krem SPF - Rodzaje Filtrów

Filtry UV są to substancje, które pochłaniają lub odbijają promieniowanie UV. Podstawowym celem ich stosowania jest ochrona skóry, włosów lub innych części ciała. Stosowane są one głównie w produktach ochrony przeciwsłonecznej oraz w produktach kosmetycznych „na dzień”. Wszyscy wiemy, że stosowanie kremów z filtrami jest koniecznością, jednak jakie filtry przeciwsłoneczne można wyróżnić? Dowiedz się więcej na ten temat z poniższego artykułu.

Co to są Filtry UV?

Zastanawiasz się, co to są filtry UV? Kremy z filtrem to obowiązkowe kosmetyki latem, jednakże czym one właściwie się charakteryzują? Poznaj odpowiedź na to pytanie. Istnieją różne rodzaje filtrów UV, jednak generalnie są to substancje ochronne, które — w zależności od typu — odbijają lub pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Oznaczane są wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF (sun protection factor) oraz liczbą, która wyraża stopień zabezpieczenia, najniższy to SPF 2, najwyższy i polecany SPF 50. Ochrona skóry twarzy przed słońcem to konieczne działanie, dlatego warto wiedzieć, jakie są rodzaje filtrów UV.

Jakie są Rodzaje Filtrów Przeciwsłonecznych?

Jak dzielimy filtry UV? Jakie są kategorie filtrów UV? Te pytania zadaje sobie niewiele z nas, stojąc przed półką drogeryjną pełną różnorodnych produktów służących do ochrony skóry przed promieniowaniem UV. Najczęściej naszą uwagę zwraca wartość, wyrażająca stopień ochrony, o której wiemy, że powinna być jak najwyższa. Warto jednak poznać rodzaje filtrów, aby móc je lepiej dobierać do potrzeb swojej cery. Dostępne filtry przeciwsłoneczne ze względu na sposób działania można podzielić na filtry mineralne (fizyczne), chemiczne oraz mieszane.

Filtry Chemiczne

Jakie są dostępne kategorie filtrów UV? Rozróżniamy filtry chemiczne, mineralne i mieszane. W naszym artykule w pierwszej kolejności omówimy filtry chemiczne. Filtry te to organiczne substancje, których cząsteczki pochłaniają promieniowanie UV, przekształcają je w energię cieplną i nie dopuszczają do wytworzenia się określonych reakcji komórek skóry i naskórka na działanie promieniowania ultrafioletowego. Ten rodzaj filtrów działa na skórę dłużej niż filtry mineralne, dzięki czemu ochrona skóry przed słońcem jest bardziej efektywna.

Ponadto filtry chemiczne nie bielą skóry i najczęściej nie wpływają na trwałość makijażu. Jak rozpoznać filtry chemiczne? Należy szukać w składach takich substancji, jak: otokrylen, awobenzon, Ethylhexyl Methoxycinamate, trisiloksandrometrizol czy Methoxydibenzoylmethane. To mieszaniny różnego rodzaju związków m.in.: salicylanów, benzofenonów, cynamonianów. Z ich działania zadowolone będą przede wszystkim osoby z cerą tłustą lub mieszaną, ponieważ tego typu kosmetyki posiadają raczej „suche” wykończenie.

Filtry Mineralne

Jakie jeszcze są rodzaje filtrów UV? Na rynku dostępne są również filtry mineralne, czy filtry fizyczne UV, których działanie polega na odbijaniu niekorzystnych promieni UV. W składzie kosmetyków będą one oznaczone jako np. dwutlenek tytanu (Titanium Dioxide) lub tlenek cynku (Zinc  Oxide). To szczególne naturalne substancje nieorganiczne, które chronią przede wszystkim przed promieniowaniem UV-B.

Filtry mineralne są szczególnie polecane przy pielęgnacji dzieci i niemowląt oraz osób o wrażliwej lub reaktywnej skórze. Pozostają na jej powierzchni, a nie wchłaniają się jak filtry chemiczne. Z tego powodu trudno stosować je pod makijaż. Wadą jest także tłusta konsystencja oraz bielenie skóry. Ich główną zaletą pozostaje jednak naturalny skład i nieprzenikanie w głąb skóry.

Filtry Mieszane

Czym zatem są filtry mieszane? Zarówno filtry chemiczne, jak i filtry mineralne (fizyczne) mają określone zalety i wady, z tego powodu powstało ich połączenie znane jako filtry mieszane. Ich zaletą jest nie tylko stopień ochrony skóry przed promieniowaniem UVA i UVB, ale także lekka konsystencja, a także fotostabilność, czyli odporność na działanie wysokiej temperatury i światła słonecznego.

To właśnie one doskonale sprawdzą się u osób z naprawdę jasną, wręcz alabastrową karnacją, chroniąc je przed poparzeniami słonecznymi w sposób dwutorowy: absorbując promieniowanie UV oraz odbijając je. Powinny stosować je zwłaszcza osoby o rudych i bardzo jasnych włosach, błękitnych oczach, a także takie, które cierpią na bielactwo.

Jaki Filtr UV Wybrać?

Zastanawiasz się, jaki krem z filtrem do twarzy w lato wybrać? Zarówno filtry chemiczne, mineralne, jak i mieszane sprawdzą się przy ochronie skóry przed promieniowaniem UV. Pamiętaj, że każdy kosmetyk przed wprowadzeniem na rynek musi spełniać restrykcyjne normy i zasady o charakterze medycznym i kosmetologicznym, co daje konsumentom gwarancję pełnego bezpieczeństwa stosowania produktu. Jakie kosmetyki szczególnie polecamy przy ochronie przed promieniowaniem UV?

Uwagę warto zwrócić na kremy z filtrem, takie jak krem do twarzy z filtrem mineralnym SPF 50 PA+++ ASOA czy krem nawilżający z filtrem chemicznym SPF 50+ PA++++ ASOA, które stanowią doskonałą bazę i niezbędny element codziennej pielęgnacji skóry. Uwagę zwracają także kremy BB, które doskonale zastępują ciężkie podkłady w letnie dni. W ofercie ASOA znajdziesz wielofunkcyjny krem-podkład Sunny Day ASOA z SPF 30, a także wielofunkcyjny krem BB Sunny Day ASOA z SPF 15. Pielęgnację warto uzupełnić peptydowym kremem pod oczy SPF 50+ PA++++, który nie tylko nawilży skórę pod oczami, ale również uchroni ją przed promieniowaniem UV.

Podsumowanie

Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla skóry. Mimo że posiada ona własne mechanizmy ochronne (m.in. pogrubienie warstwy rogowej naskórka, opalenizna), konieczne jest stosowanie kremów zawierających filtry przeciwsłoneczne. Mogą być one fizyczne, chemiczne lub mieszane. Filtry chemiczne absorbują promieniowanie UV i zamieniają je w energię cieplną. Są one cenione za swoją skuteczność, a także lekką konsystencję. Ważne jest, aby dopasowywać ochronne preparaty kosmetyczne do potrzeb i rodzaju skór

Warto również pamiętać o prawidłowym nakładaniu kremów ochronnych. Jeśli decydujemy się na łatwe w rozprowadzaniu filtry chemiczne, najlepiej rozsmarować je cienką warstwą na 20 minut przed wyjściem na słońce i co kilka godzin powtarzać aplikację. Kosmetyk należy nałożyć ponownie po wysiłku fizycznym i kąpieli. Podobnie, jak w przypadku filtrów chemicznych, aplikację filtrów mineralnych i mieszanych również warto regularnie powtarzać, a nie tylko nakładać je wyłącznie rano.

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Ciebie kiedy nasz produkt będzie dostępny do kupienia. Zostaw swój adres email poniżej: