ASOA

📦 Darmowa przesyłka od 300 zł 📪 14 dni na zwrot 🇵🇱 Polska manufaktura
Kobieta nakładająca tonik - hydrolat a tonik - poznaj różnice

Hydrolaty roślinne cieszą się coraz większą popularnością, zastępują one w codziennej pielęgnacji wielu z nas toniki. Czym różnią się od siebie te dwa kosmetyki, które stosuje się niemal w ten sam sposób i oczekuje od nich podobnego działania? Przeczytaj o tym, jakie są różnice między tonikiem a hydrolatem roślinnym.

Hydrolat i Tonik: Czym są?

Hydrolat czy tonik? To pytanie zadaje sobie wiele z nas. Warto jednak wiedzieć czym charakteryzują się te dwa kosmetyki. Oba produkty stanowią odpowiedź na pytanie, jak nawilżyć skórę twarzy, stanowiąc bazę pod odpowiedni krem. Tonik to płynny kosmetyk przygotowywany na bazie wody, w którego składzie znajdują się różne składniki posiadające działanie wspomagające dla pielęgnacji skóry. W produktach takich znajdujemy ekstrakty oraz oleje roślinne, witaminy, substancje czynne, konserwanty, barwniki oraz substancje zapachowe. Podstawowe zadania toniku to przede wszystkim wzmacnianie skóry, jej nawilżanie, odżywianie i poprawianie wyglądu.

Hydrolat a tonik – zagadnienie to wymaga odpowiedzi na pytanie, czym różni się hydrolat od toniku. Zastanawiasz się, co to jest hydrolat? Wiele osób decyzję hydrolat czy tonik, opiera na tym, iż hydrolaty to produkty w 100% naturalne, pozyskiwane w procesie destylacji parą wodną określonych części rośliny. Hydrolat to substancja, która pojawia się po oddzieleniu olejku eterycznego od wody, pozostają w niej jednak śladowe ilości olejków eterycznych na poziomie średnio 0,02% i uzyskane składniki aktywne rośliny, które są rozpuszczalne w wodzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, do czego służy hydrolat odwiedź artykuł Hydrolat: Co To Jest? Na Co Jest Dobry? Jaki Wybrać?

Hydrolat czy Tonik: Co Wybrać?

Co łączy hydrolat i tonik? Obydwa produkty mają podobne zadania pielęgnacyjne i właściwości. Zostały one stworzone w tym samym celu. Przede wszystkim mają one wyrównywać pH skóry i usuwać zgromadzone zanieczyszczenia, które pozostały po pierwszym etapie pielęgnacji. Ponadto hydrolat lub tonik zmiękczą skórę i przygotują ją do przeprowadzania dalszych zabiegów. Obydwa kosmetyki mogą zostać wykorzystane również w celu łagodzenia podrażnień skórnych, aby skórę nawilżyć lub jako wsparcie dla aplikacji i wchłaniania olejów roślinnych.

Czym się różni hydrolat od toniku? Przede wszystkim różnią się one między sobą działaniem i efektami. Naturalne hydrolaty pozyskiwane w procesie destylacji mają pH zazwyczaj około 5,5, lecz może się ono różnić w zależności od tego, z czego pozyskiwana jest dana woda kwiatowa. Nie każdy hydrolat jest w stanie wyrównać pH naszej skóry. W przeciwieństwie do tego tonik jest produktem, który posiada takie właściwości, jednak zawiera również inne substancje, często wątpliwie korzystne dla stanu naszej skóry. W przypadku cery wrażliwej lub też uczulenia na wybrane składniki może to mieć duże znaczenie.

Co wybrać hydrolat czy tonik? Wybór odpowiedniego produktu to kwestia indywidualna. Każdy może mieć wady i zalety, może sprawdzać się na naszej skórze lub nie. Czasem wyłącznie przetestowanie przez określony czas pozwala stwierdzić czy chcemy dany kosmetyk stosować na stałe i czy nam on odpowiada.

Czy Można Używać Hydrolatu zamiast Toniku?

Już wiesz, czym charakteryzuje się tonik i hydrolat, a także co warto wybrać. To dwa kosmetyki, których działanie jest bardzo podobne. Jednak czy hydrolat zamiast toniku to dobre rozwiązanie?

Hydrolat często wykorzystywany jest jako tonik. W takiej formie hydrolat przywraca skórze naturalne pH, ma działanie antyseptyczne, ale również nawilża ją i odżywia. Warto jednak pamiętać, że hydrolat zamiast toniku może zostać użyty tylko wtedy, gdy jego pH jest na poziomie około 5,5. Informacje o tym, jakie pH ma hydrolat określonej marki można znaleźć np. w opisach produktowych.

Dlaczego warto zdecydować się na hydrolat? Zdecydowanie za tym wyborem przemawia ich dodatkowe działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne. Ponadto w zależności od rodzaju Twojej skóry warto wybrać odpowiedni hydrolat. Poniżej przedstawiamy krótką ściągę dotyczącą tego, jakie hydrolaty z oferty ASOA są odpowiednie do wybranego rodzaju skóry:

  • hydrolaty do cery suchej – hydrolat rumiankowy, hydrolat różany, hydrolat aloesowy,
  • hydrolaty do cery tłustej – hydrolat jaśminowy, hydrolat z kwiatu pomarańczy, hydrolat z mięty pieprzowej, hydrolat z kwiatu manuka, hydrolat geraniowy,
  • hydrolaty do cery trądzikowej – z drzewa herbacianego, hydrolat z kwiatu manuka, hydrolat aloesowy, hydrolat geraniowy,
  • hydrolaty do cery wrażliwej – hydrolat różany, hydrolat z mięty pieprzowej,
  • hydrolaty do cery naczynkowej – hydrolat jaśminowy, hydrolat różany, hydrolaty do cery dojrzałej – hydrolat różany, hydrolat z kwiatu pomarańczy, hydrolat z drzewa sandałowego, hydrolat z kwiatu manuka.

Roślinne hydrolaty zasługują na naszą uwagę z wielu powodów. Są przede wszystkim najczystszą formą toniku o pH zbliżonym do naszej skóry. Nie powodują podrażnień i doskonale pielęgnują skórę. Warto mieć je zawsze pod ręką, zwłaszcza latem, gdy nasza skóra wymaga częstego odświeżenia, nawilżenia i ukojenia.

Dołącz do listy oczekujących Poinformujemy Ciebie kiedy nasz produkt będzie dostępny do kupienia. Zostaw swój adres email poniżej: